Emocinis valgymas. Pirmadienio mintys.

Šiandien papasakosiu vieną istoriją. Žmonės gi mėgsta, jeigu istorija yra įdomi, o jeigu dar kažko išmokanti, dvigubai geriau. Istorijos herojus, amerikietis, savo pike svėrė 650 svarų, o tai yra 294 kg.

Įsivaizduojat žmogų sveriantį beveik 300 kg? Aš neįsivaizdavau. Sudėtinga buvo net pagalvoti, kad žmogus neišeina iš namų, nes bijo aplinkinių reakcijų. Negali normaliai nusiprausti, todėl prausiasi lauke su laistymo žarna. Paprasčiausi rūbai tampa tikru iššūkiu. Namie maisto kalnai, visa šeima turi labai didelių problemų su antsvoriu. Dar didesnė problema su medikamentais. Cukraus kiekiui, spaudimui ir kitoms ligoms „gesinti“ suvartojamus vaistus vyras laiko tokioje nemažoje maisto dėžutėje.

Sakysite standartinė amerikietiška problema. Ir čia aš ir sutiksiu, ir ne. Nesutiksiu greičiausiai tik su teiginiu „amerikietiška“. Taip, deja gali atsitikti su daugeliu iš mūsų.

Pasakoju toliau. Pradėjau jį stebėti, kadangi užkabino jo noras keistis. Vieną dieną, visiškai palūžęs jis iš savo namų kreipėsi pagalbos (dabar tiksliai nepamenu ar tai buvo TV reportažas su žurnalistais ar skambutis į radijo laidą). Faktas – jis buvo išgirstas. Vienas asmeninis treneris nusprendė padėti su didžiausiais milžino pokyčiais. Maistas, judėjimas, motyvacija. Pirmieji pratimai atsistoti 10x nuo lovos. Po kelių savaičių lipti į namo antrą aukštą, išeiti į kiemą, pradėti ilgesnius pasivaikščiojimus. Buvau nustebęs, kaip po kelių plastinių operacijų (perteklinei odai pašalinti) žmogaus pasikeitimai tapo kardinalūs. Numetus daugiau negu 400 svarų (181 kg) mūsų personažas tapo asmeniniu treneriu ir padėjo kitiems tvarkytis su svorio problemomis. Kaip ir viskas gražu, tačiau kodėl apie tai šiandien kalbu? Juk yra daug istorijų pasaulyje, kai žmonės numeta daug svorio ir susitvarko savo išvaizdą bei sveikatą. Bet…

Šiandien mūsų herojus sveria kiek daugiau nei startiniai 650 svarų, kai jis pradėjo ieškoti pagalbos. Jis, natūralu, kad prarado darbą sporto klube, išsiskyrė su drauge, vėl paniro į nesustojančio valgymo ir medikamentų pasaulį. Kodėl?

Todėl, kad tvarka išorėje tikrai nereiškia, kad yra tvarka ir viduje. Psichologinė būsena yra trapi. Įsivaizduojate, kaip žmogus turi didžiuotis savimi atlikęs tokį darbą. 400 ir daugiau svarų tai yra skaičius artimas 200 kg. Tačiau kiek yra stiprios mūsų emocijos, kai mums viskas trūksta ir tada jau nebesvarbu keliomis grandinėmis yra užrakintas šaldytuvas. Žmogui nebesvarbus rezultatas, jam nebesvarbu jo asmeninė sveikata, net mirties baimė yra niekas palyginus su maisto trauka. Tų gaminių, kurie užgesina emocijas. Tačiau užgesindami daro destrukcinius veiksmus mūsų organizmams.

Ši istorija man patvirtino, kad mano kelias, kai nusprendžiau labiau įsigilinti į emocijas, įpročius ir mūsų poelgius, pradėjau analizuoti savo elgseną su maistu yra teisingas. Štai kodėl sporto salė nuo pirmadienio, ar vieno žinomiausių Lietuvoje dietologų sudaryta mitybos programa neveikia. Klientai yra skirtingi, reikia mokėti juos atsirinkti. Norint gauti negrįžtamą rezultatą reikia keisti ne tik elgseną su maistu, tačiau ir supratimą apie tai, kodėl mes to maisto taip trokštame.

Apie tai jau labai greitai.

Image by (Joenomias) Menno de Jong from Pixabay