
Manau, kad vien badavimo šablono neužtenka. Reikia žinoti kokius privalumus mūsų kūnas turės badaudamas ir kokie badavimo langai skatins mums norimus organizmo pokyčius. Šiandien noriu pakalbėti išskirtinai apie privalumus, kuriuos badaujant gauna mūsų smegenys. Daugelis žmonių bijo, kad badaudami praras smegenų funkciją, smegenys dirbs nepakankamai gerai, jie bus pavargę ir nusilpę, tačiau yra visai kitaip negu mes įsivaizduojame. Pažiūrėkime, ką sako mokslas:
- Badavimas skatina Neurogenezę (augimą ir vystymą naujų smegenų ląstelių). Taip, kaip geros jėgos treniruotės duoda didelį stresą raumenynui, taip badavimas duoda teigiamą stresą smegenims. Tas stresas leidžia mūsų smegenims sukurti naujas baltymo ląsteles BDNF, kurios skatina neuronų augimą. Studijos rodo, kad BDNF kiekiai badaujant padidėja nuo 50 iki 100 procentų badaujant 16-18 valandų per parą ir iki 400 procentų badaujant 36 ir daugiau valandų.
- Sinapsių (neuronų jungčių) signalų perdavimas silpnėja. To pasekoje smegenys labiau ilsisi. Jos atjungia aktyvumą tose smegenų dalyse, kurios mums šiuo metu yra nereikalingos. Panagrinėkime pavyzdį su priešistoriniu medžiotoju. Ilgai badaudamas jis ne tik gauna ketonus savo smegenims, tačiau turi pilnai nutilusias sinapses tose smegenų srityse, kurios atsakingos už kasdienę buitį. Jis šiuo metu medžioja ir yra pilnai susikoncentravęs į medžioklę. Smegenų sritys, kurios atsakingos už pastabumą, aplinkos tyrinėjimą, pėdsekystę yra maksimaliai įjungtos. Sinapsės šiose srityse yra labai aktyvios, susikoncentravusios vienam tikslui. Taigi, energija smegenų veiklai yra efektyviai paskirstoma tik toms sritims, kurioms labiau reikia.
- Didina augimo hormono išsiskyrimo kiekius. Širdies instituto atlikto tyrimo metu pastebėta, kad vyrams, badavusiems 24 valandas cirkuliuojantis kraujyje augimo hormono lygis padidėjo 2000%, o moterims 1500%. Augimo hormonas ne tik degina riebalus ir išlaiko liesą raumenų masę. Jis taip pat stabdo senėjimo procesus. Gerina supratimą ir neuro apsaugą. Taip pat dalyvauja anksčiau minėtame neurogenezės procese.
- Gerina smegenų veiklą: atmintį, nuotaiką ir koncentraciją. Dauguma žmonių jaučiasi daug produktyvesni badaudami.
- Atlikti tyrimai parodė, kad badavimas daugiau nei du kartus per savaitę ženkliai sumažina Alzheimerio ir Parkinsono ligos vystymąsi.
Taigi privalumai iš tikrųjų milžiniški. Šalia straipsnio prisegu mokslinius straipsnius ir tyrimus, jeigu kas norės pasiskaityti ir panagrinėti privalumus giliau.
Šaltiniai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4013772/
https://hopes.stanford.edu/brain-derived-neurotrophic-factor-bdnf/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12558961/
https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(16)30837-6