Kodėl norime valgyti naktį?

fridge

Žmogus jau taip sutvertas, kad naktį turi miegoti, o dieną ieškoti maisto. Taip buvo per amžių amžius ir jeigu žmogaus organizmo pusiausvyra nepažeista, taip vyksta iki šių dienų. Naktį miegame, atstatome jėgas, o dieną einame į darbą, uždirbame pinigus, gaminame parsineštą maistą. Šiandien pakalbėkime apie žmones, kurie keliasi pavalgyti naktį. Žinau, kad mūsų emocinių valgytojų gretose tokių žmonių yra ir deja nemažai. Taigi trumpa informacija, kas tai įtakoja ir kaip su tuo kovoti:

  • Dabartinių dienų įtakos pažeista homeostazė, naktinis gyvenimas, režimo nebuvimas. Šių priežasčių pasėkoje tikėtinas organizmo išsibalansavimas.
  • Centrinės nervų sistemos problemos. Stresas, nuotaikų kaitos. Perkrautas gyvenimo būdas. – Neteisinga, daug greitųjų angliavandenių turinti mityba.
  • Mažas fizinis aktyvumas.
  • Pamaininis, naktinis darbas. Jis gali įtakoti nubudimus užkąsti.
  • Medikamentai, depresija, kitos ligos.

Pažiūrėkime, kaip specialistai rekomenduoja kovoti su naktiniu valgymu?

  • Režimas. Pirmiausia reikėtų įsivesti režimą visada, nesvarbu ar tai savaitgalis, ar darbo diena eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu. Iš karto nuraminsiu: taip nereikės daryti visą gyvenimą. Žinau, kad savaitgaliui atėjus norisi daugiau laiko skirti sau ir pažiūrėti kokį naktinį filmą ar išeiti su draugais į miestą. Tačiau sprendžiant savo problemas laikinai tenka kažko atsisakyti.
  • Ląsteliena. Vakar straipsnyje minėjau hormoną Cholecistokininą, kuris reguliuoja alkio jausmą stebėdamas maisto kiekį žarnyne ir siųsdamas signalus smegenims apie alkio jausmą. Taigi daug ląstelienos turintis maistas ilgiau užsilaikys žarnyne ir padės šioje kovoje.
  • Didesnę cholecistokinino koncentraciją turėsime ir nuo ilgųjų grandinių riebiųjų rūgščių (kas jos kalbėjau straipsnyje apie MCT aliejų). Sau padėsime prieš naktį suvartoję Omega-3, valgydami maistą, turintį ilgų grandinių riebiąsias rūgštis, gamindami maistą vakarienei įdedami kokosų aliejaus.
  • Sportas vakare. Kiekvienam pagal fizinį pasirengimą. Vieniems gerai intensyvi treniruotė, kitiems ramus pasivaikščiojimas miške. Po fizinės veiklos miegas bus gilesnis. – Ramybė prieš miegą. Vertėtų valandą prieš miegą nebeimti į rankas telefono ar planšetinio kompiuterio. Nesėdėti prie stalinio kompiuterio ar televizoriaus. Reikėtų ramiai pasiruošti rytojaus dienai ir miegui.
  • Naktį prabudus jokiu būdu neiti į virtuvę. Šalia lovos turėti vandens, nuobodžią knygą ar ramios muzikos.

Photo by nrd on Unsplash