Miegas ir emocinis valgyma

Kiekvienas suklupimas, kuris nepražudo, stumia į priekį ir verčia ieškoti naujos informacijos. Aš vis tiek rasiu atsakymą, kaip žmogus gali suvaldyti emocinį valgymą. Atsakymas tikrai yra. Ir jaučiu, kad jis kaip spintoje po didžiuliu sukabintų suknelių kiekiu pasislėpęs vaikas. Tyliai kikena, bet neišsiduoda kur jis.

Taigi vėl į mokslą:

14 žmonių grupė, sudaryta iš vyrų ir moterų, praleido dvi keturių dienų sesijas miego klinikos centre. Pirmoje sesijoje 4 dienas jie miegojo po 8,5 valandos. Antroje sesijoje tą patį 4-ių dienų periodą jie turėjo miego deficitą – miegojo ne ilgiau kaip 4,5 valandų. Abiejų sesijų metu jie buvo maitinami jiems įprastu kalorijų kiekiu tokiais intervalais: pusryčiai – 9:00 val., pietūs – 14:00 val. ir 19:00 val. – vakarienė. Viskas labai paprasta, jokių nuokrypių.

Ketvirtą dieną abiejų testų gale jiems duodavo pilną prieigą prie užkandžių. Jie galėjo užkandžiauti neskaičiuojant kalorijų kiekio, kadangi tyrėjai norėjo išsiaiškinti ar miego nepriteklius verčia žmones užkandžiauti?

Na, ir BINGO – grupė, kuri turėjo miego nepriteklių, suvartojo vidutiniškai 300 kcal per dieną daugiau.

Truputį papildomos įdomios info: kai mes valgom sūrius ir riebius užkandžius, pvz. bulvių traškučius, mūsų neuromediatorių endokanabinoidų lygis padidėja, taip provokuodamas dar didesnį alkį.

Grįžkime prie tyrimo. Mokslininkai pastebėjo, kad grupė žmonių, kurie turėjo miego deficitą, endokanabinoidų 33% pakilusį lygį išlaikė visą dieną. O tų, kurie gerai išsimiegodavo, šių neuromediatorių lygis pietų metu krisdavo. Tai nereiškia, kad miego nepritekliaus grupė išlaikydavo pakilusį lygį tik vakare, 33% pakilęs lygis laikydavosi visą dieną. Taigi, tiek pakilęs endokanabinoidų lygis stipriai įtakojo užkandžių trauką.

Kaip spręsti:

  • Maistas su tirozinu (geros kokybės jautiena ir vištiena, žuvis, žemės riešutai ir migdolai, avokadai, pienas, sūriai) kelia dopamino lygi ir padeda jį palaikyti.
  • Tyrimas rodo, kad galima suvalgyti kažką saldaus (ne cukraus). Tai turėtų būti stevia, eritritholiu pasaldintas maistas. Tai taip pat padės pakelti dopamino lygį.
  • Druska, druska, druska. Pamenat pasakojau apie bulvių traškučius. Druska be papildomų riebalų neprovokuos alkio ir noro užkandžiauti. Beje, nereikia bijoti aukšto kraujo spaudimo. Cukrus spaudimui poveikį padaro didesnį, negu druska.
  • Atstatyti leptino lygį. Apie leptiną rašiau čia:  https://www.emoeat.eu/leptinas/
  • Na, ir paskutinis, tačiau tai galioja tik miego trūkumą turintiems. Reikia mityboje palaikyti truputį mažiau riebalų. CB1 receptorius žarnyne reaguoja į riebalus ir sužadina pasitenkinimo maistu sistemą smegenyse. Ši sistema nėra aktyvuojama, kai riebalai yra sumažinami ir maistas neatrodo toks skanus.

Be abejo, kad nereikėtų galvoti apie visus šiuos faktorius, reikėtų cikliškai gerai miegoti. Eiti miegoti kaip galima anksčiau ir bent 7-8 valandas turėti gero, nepertraukiamo miego.

Na, o aš kaip visada paprašysiu pasidalinti šia informacija su žmonėmis, kuriems tai gali būti naudinga, „like‘inti“, komentuoti ir iki greito.

Image by Enrique Meseguer from Pixabay

Šaltinis:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4763355/