Savaitgalis

Esu tikras – daugelis jau viena koja savaitgalyje. Galėsim planuotis savo veiklas, išvažiuoti pas draugus, praleisti vakarą su dideliu arbatos puodu jaukiai šeimoje, o gal triukšmingai vakarėlyje. Žodžiu, kiekvienas veiksime tai, ką širdis geidžia. Man, kaip emociniam valgytojui, savaitgalį atsiverdavo kažkokia praraja. Aš taip per savaitę pasiilgdavau šaldytuvo, kad galėdavau šalia jo pasistatyti kėdę ir taip praleisti laiką. Atsidarant, kažką pasiimant, suvalgant, uždarant. Ir ciklas kartodavosi. Arba jeigu esi mieste ir vaikštinėji nieko neveikdamas. Lengvas, niekuo neįpareigojantis pasivaikščiojimas po miestą. Kavinės ir visokios užeigos tiesiog kviečia užeiti. Na, kada gi dar pasilepinti? Prieš akis pilna įvykių ir emocijų savaitė. O praeita buvo labai sunki, taigi užeinam. Kava, sausainiai, pyrago gabalas… Nusiraminimas. Žvilgsnis į miestą tampa laimingesnis. Aplink visi tokie mieli. Koks nuostabus pasaulis.

Argi tai teisinga? Žinau, kad tai negerai mano organizmui, tačiau vis tiek taip elgiuosi. Tiesiog pasivaikščiojimo arba tiesiog „relaxo“ namuose neužtenka. Reikia ir maisto. Dabar tai atrodo keistai, bet taip buvo. Prisiminus per kūną praeina šiurpas. Taip, tai aš 100 procentų. Aš taip elgdavausi ir skatinau tokį įprotį savo vaikams. Savaitgalis – restoranai, kavinės, skanėstai. Ilsimės = valgome. Nepavalgėme – kažko trūksta. Tas įprotis ilgainiui tiek įsišaknija, kad tą neuroninę jungtį labai sunku išrauti. Ji per daug turi susijusių jungčių, pasąmonėje mes surišam tiek daug malonių akimirkų su maistu, kad linksmybės ir maistas tampa vientisa forma. Kaip tokį įprotį pakeisti?

Lietuva ir jos apylinkės nuostabios. Pažintiniai takai, per dieną iš bet kurios Lietuvos vietos gali nuvažiuoti prie jūros ir grįžti. Nacionaliniai parkai, miškai, apžvalgos aikštelės. Naujų vietų atradimas + badavimas + fizinis krūvis + gera bendraminčių kompanija. Taip smegenys kuria naujas neuronines jungtis, kurios keičia senąsias. Senosios nestimuliuojamos užželia, kaip senas nepravažiuojamas kelias. Taip, tam tikrai reikės laiko. O žinote, kada nauja jungtis sustiprėja? Tada, kai po tokios kelionės, pavargę atsisėdate į mašiną. Mintimis per milisekundę prabėgate per visą dieną. Lengvai pavargę suprantate, kad buvo labai šaunu, vien arbatos termoso ar vandens gertuvės pilnai užtenka. Veide lengva šypsena, lengvas nuovargis o pasąmonėje nauja jungtis. Esu laimingas ir linksmas, kai keliauju, nevalgau ir gaunu fizinio krūvio. Su šypsena vakarėjant grįžtu namo. Juk negadinsiu dabar visko su porcija ledų? Būtų mažų mažiausia neprotinga. Organizmui reikia atstatyti energijos rezervus ir tam puikiai tiks skanus, maistingas ir sveikas maistas.

Todėl visiems linkiu savaitgalį praleisti aktyviai. Oras panašu bus geras.

Image by Joel Tretheway from Pixabay