Virusai, bakterijos, imuninė sistema ir vitaminas c.

Na ką gi, kol visi nerimaujame dėl Corona viruso, pabandykime pasižiūrėti, kaip galime pastiprinti savo ir savo artimųjų organizmus bei turėtumėme geresnį supratimą apie imuninę sistemą ir vitaminą C. Vitamino C mūsų organizmas nesintetina, tačiau mes jo galime gauti su maistu ar papildais. Daugelis tyrimų pabrėžia, kad vitaminas C stimuliuoja imuninę sistemą ir turi prevencinį patologijų atsaką.

Imuninės sistemos ląstelės yra labai unikalios, nes turi specifinius vitamino C receptorius. Unikalumas yra tame, kad nei viena ląstelė kūne tokių receptorių neturi. Taigi, jos gali priimti ir perduoti vitaminą C į ląstelės vidų. Apie tai jos nusprendžia pačios. Ar joms vitamino C trūksta, ar jo yra pakankamai ir reikia jį laikyti ant ląstelės membranos tam atvejui, jeigu mes gausime infekciją ar susirgsime ir galėsime tą vitaminą C panaudoti.

Visada girdime, kad sunegalavus reikia vartoti daugiau vitamino C, tačiau, kad imuninė sistema būtų stabili ir nereikėtų vartoti vitaminą C tada, kai jau negalavimas viduje, mes visi turėtumėme pasistengti kuo daugiau vitamino C gauti su maistu arba vartodami papildus.

Kaip viskas veikia giliau. Imuninėje sistemoje turime ląsteles, kurios priima nuosprendį, tai yra pažymi virusus, infekcijas, svetimus kūnelius ir t.t. savotišku „lipduku“, reiškiančiu – tai ne mūsų ir mums šis „daiktas“ nereikalingas. Tada mes turime kitas NK (angl. „natural killer“) ląsteles, kurios „stebi teritoriją“ ir naikina visas lipduku pažymėtas ląsteles.  Vitaminas C ne tik didina NK ląstelių galimybes greičiau rasti ir susidoroti su pažymėtomis ląstelėmis, bet taip pat dalyvauja imuninių ląstelių gamyboje.

Neutrofilai kovoja su bakterinėmis infekcijomis. Kadangi bakterijos yra nužudomos visai kitokiu būdu negu tipiniai virusai, neutrofilai keliauja po kūną, „vilioja ir supakuoja“ bakterines infekcijas, kurias sunaikina su labai trumpai gyvenančiu bedeguoniu radikalu. Tai labai preciziškas procesas, kuriam vitaminas C padeda „vilioti ir supakuoti“ bakterines infekcijas.

Na ir limfocitai – tai imuninės sistemos ląstelės, kurios gamina antikūnus. Antikūnai mums reikalingi pernešti peršalimo susirgimus ir priešintis įvairioms ligoms. Kuo daugiau limfocitų mes turime, tuo daugiau antikūnų mes galime pasigaminti. Na, o vitaminas C pasitarnauja limfocitų gamyboje.

Pasižiūrėkime dar giliau. Pirmoji gynybos linija mūsų kūnuose yra mūsų gleivinės membranos akyse, nosyje, burnoje. Ir ko žmonės dažniausiai nežino yra tai, kad vitaminas C yra esminis kolageno gamyboje ir kai reikalai ateina iki gleivinės, būtent kolagenas reikalingas jos atstatymui. Taigi, pagrindinis vitamino C vaidmuo mūsų organizmui yra kolageno gamyba ir sveikas pirminis mūsų organizmo barjeras.

Vartojimo rekomendacijos:

Daržovės: „Kale“ salota, brokolis, špinatai, Briuselio kopūstai.

Vaisiai: kiviai, braškės, papajos, apelsinai, citrinos, žaliosios citrinos, persimonai, ličiai.

Kasdien vitamino C reikėtų ne mažiau 75mg. moterims ir 90mg. vyrams.

Šaltiniai:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19263912

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29099763

https://link.springer.com/article/10.2478/s11536-010-0066-x

https://www.healthline.com/nutrition/how-much-vitamin-c-should-i-take-daily#recommended-intake